image Wijnklassieker: Retour en Bourgogne image Una’s Seven Psychopaths

De Vrienden van de Uitkijk presenteert: Playtime (1957)

Regisseur: Jacques Tati
Met: Jacques Tati
Gesproken taal: Frans
Ondertiteling: Engels
Info: 1967 | FR | 120 min.

Playtime

Samen met de Vrienden van de Uitkijk maken we vanaf november 2017 een reis door de tijd. We begonnen helemaal bij het begin, en maken stapje voor stapje onze weg richting het nu. Elke maand staat in teken van het volgende decennium, en schijnen we een licht op de vernieuwers van die tijd: van de eerste science-fiction film, tot propaganda, tot film noir, tot baanbrekende feministische titels.

In mei reist de Vrienden van de Uitkijk verder door de tijd naar de jaren zestig, waarin er steeds meer kritiek op de steeds sneller veranderende maatschappij ontstaat. Zo ook in Playtime van Jacques Tati, waarin het eindresultaat van de ontwikkeling van de moderne stad – wat volgens sommigen ultieme vooruitgang betekende – een dystopische chaos blijkt waartoe de stadsbewoner zich maar moeilijk kan verhouden.

Tati toont in Playtime een grimmige wereld: een doolhof van beton, wolkenkrabbers en glazen dozen met daarin mensen die mee moeten doen in de ratrace van het leven.

In Tati’s Magnum Opus verdwaalt monsieur Hulot – Tati’s favoriete personage – in Tativille. De film begint waar Mon Oncle eindigde: de hele wereld is veranderd in een grote, hypermoderne stad. Tati noemde deze film zijn visioen van hoe de toekomstige wereld er niet uit moet zien.

De opzet van de film is uniek; veel scènes zijn gefilmd met een statische camera, waardoor er een soort tableaus ontstaan waarbij voortdurend overal in beeld iets gebeurt. Om het afstandelijke karakter van de moderne stad te vangen, koos de regisseur voor het breedbeeld 70mm-formaat.

De bescheiden rol van Monsieur Hulot en de ambities van Tati (‘Ik pleit voor het individu in een wereld die meer en meer ontmenselijkt’) vielen bij publiek en kritiek niet in goede aarde. Nu wordt de film algemeen erkend als Tati’s meesterwerk.

Filmladder
Wednesday 25 April
Thursday 26 April
Saturday 28 April
Sunday 29 April
Monday 30 April
Tuesday 1 May
Wednesday 2 May
Sunday 6 May
Tuesday 8 May
Wednesday 9 May
Sunday 13 May
Tuesday 15 May
Wednesday 16 May
Sunday 20 May
Tuesday 22 May
Sunday 27 May
Tuesday 29 May
Newsletter