image Zomergasten: Pieter Waterdrinker (live) image Zomergasten: Louis van Gaal (live)

Zomergasten: Marleen Stikker (live)

Presentator: Janine Abbring
Met: Marleen Stikker
Gesproken taal: Nederlands
Ondertiteling:
Info: live | 180 min. (aansluitende film wordt niet vertoond)
Vertoning: zondag 12 augustus | 20:15

Zomergasten: Marleen Stikker

Marleen Stikker (Groningen, 1962) is internetpionier en directeur van Waag, een onderzoeksinstituut voor kunst, technologie en samenleving. Zondag 12 augustus is ze te zien in Zomergasten op het witte doek van de Uitkijk. Haar hele carrière opereert ze al in de voorhoede van nieuwe technologie en probeert ze de achterkant van technologie te tonen. Job Cohen doopte haar tijdens zijn burgemeesterschap in Amsterdam tot ‘de moeder van de creatieve industrie’.

Marleen Stikker wordt geboren in Groningen als dochter van kunstenaar en wetenschapper Uipko Stikker en vertaalster van Duitse literatuur Gerda Meijerink. Ze studeert filosofie aan de Universiteit van Amsterdam, een studie die ze niet afmaakt omdat ze niet alleen wil nadenken over de wereld, maar ook zelf die wereld wil veranderen.

In 1993 richt ze De Digitale Stad (DDS) op; het eerste Nederlandse sociale media platform dat iedereen gratis toegang geeft tot het internet. Het project betekent het begin van de publieke belangstelling voor het internet. Voor veel mensen biedt DDS hun eerste mogelijkheid om kennis te maken met het internet als virtuele vrijplaats waar je mee kunt bouwen aan het digitale publieke domein. DDS zet Amsterdam op de digitale wereldkaart. Volgens Stikker is de vrijhaven die het internet ooit was in de afgelopen vijfentwintig jaar kapotgemaakt.

In 1994 richt Stikker het culturele onderzoek- en ontwikkellab Waag, Technology & Society op; een instituut dat aan de lopende band technologische experimenten initieert. Inmiddels is ze daar al drieëntwintig jaar directeur en is Waag uitgegroeid tot een kweekplaats van cultureel onderzoek en technologische vernieuwing. Waag stort zich altijd op de nieuwste vormen van technologie, van het internet tot neurotechnologie, van biotechniek tot nanotechnologie.  

Een rode draad in het werk van Stikker is dat ze mensen wil aanmoedigen niet alleen consument van technologie te zijn, maar ook zelf producent van technologie te worden. We moeten volgens haar het heft in eigen handen nemen in een tijd waarin bedrijven meer over ons weten dan wijzelf.

Marleen Stikker over Zomergasten: ‘Ik heb voor Zomergasten fragmenten gezocht over onze bijzondere relatie tot technologie. Het plezier dat we hebben in het knutselen aan de schepping. De schijnbaar onbegrensde mogelijkheden met technologie als oplossing voor alle mogelijke problemen. Maar ook de angst voor vervreemding en het ‘black box’ effect: wat gebeurt er achter de schermen? Wie heeft de macht over technologie? De vraag die voor mij centraal staat is of we onze toekomst nog zelf kunnen bepalen.’

Tickets: 10 euro (inclusief prosecco en twee huisgemaakte hapjes) | Cineville geldig (vrijwillige bijdrage voor prosecco & hapjes)

Filmladder
Monday 23 July
Tuesday 24 July
Wednesday 25 July
Thursday 26 July
Sunday 29 July
Monday 30 July
Tuesday 31 July
Wednesday 1 August
Thursday 2 August
Saturday 4 August
Sunday 5 August
Monday 6 August
Tuesday 7 August
Wednesday 8 August
Thursday 9 August
Sunday 12 August
Monday 13 August
Tuesday 14 August
Wednesday 15 August
Sunday 19 August
Monday 20 August
Tuesday 21 August
Wednesday 22 August
Sunday 26 August
Tuesday 28 August
Wednesday 29 August
Sunday 2 September
Monday 3 September
Tuesday 4 September
Wednesday 5 September
  • 21:00 - Klassieker: La belle et la bête
Sunday 9 September
  • 21:00 - Klassieker: La belle et la bête
Monday 10 September
Tuesday 11 September
Sunday 16 September
  • 21:00 - Klassieker: La belle et la bête
Monday 17 September
Tuesday 18 September
Sunday 23 September
  • 21:00 - Klassieker: La belle et la bête
Tuesday 25 September
Thursday 27 September
  • 21:00 - UITKORT
Sunday 30 September
  • 21:00 - Klassieker: La belle et la bête
Sunday 7 October
  • 21:00 - Klassieker: Daisies
Sunday 14 October
  • 21:00 - Klassieker: Daisies
Sunday 21 October
  • 21:00 - Klassieker: Daisies
Sunday 28 October
  • 21:00 - Klassieker: Daisies
Newsletter